Szkoła
Uczniowie
Rekrutacja
Nauczyciele
Rodzice

Archiwum

Comenius - Sp2 - Rybnik 

  


  


Będziemy uczestniczyć w programie Comenius "Uczenie sie przez całe życie" umożliwiającym nam współpracę ze szkołami europejskimi z Wielkiej Brytanii, Słowenii, Hiszpanii i Turcji.

 

Tytuł naszego projektu "Fiestas, festivals and friendship".


Kraje i szkoły współpracujące:
- Wielka Brytania, Londyn - St. Ann's Primary School
- Słowenia, Setilj - Os Rudolfa Maistra (Szkoła Podstawowa)
- Hiszpania, Madryt - Colegio Nuestra Senora del Buen Consejo
- Turcja, Golbasi/Ankara - Szkoła PodstawowaWIZYTA W SŁOWENII

         W dniach 30.09-04.10.2013 grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły przebywała w Słowenii. Zgodnie z założeniami programu „Fiestas, festivals and friensdship”, głównym celem wizyty było spotkanie z uczniami i nauczycielami szkół biorących udział w projekcie. Szkołą goszczącą tym razem była Szkoła Podstawowa w Sentilj – Os Rudolfa Maistra.

      W pierwszym dniu uczestnicy spotkania zobaczyli gospodarstwo ekologiczne wraz z hodowanymi tam licznymi zwierzętami. Wizyta ta sprawiła radość zwłaszcza najmłodszym uczestnikom, dzieci mogły nawiązać bezpośredni kontakt ze zwierzętami, a także pojeździć konno. Kolejnym punktem tego dnia była farma na której uprawia się żywność organiczną. Zadaniem wszystkich grup było zebranie jabłek, a następnie na oczach wszystkich owoce te zostały poddane procesowi obróbki (mycie, szatkowanie i wyciskanie na sok). Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skosztowania soku z zebranych jabłek, a także innych plonów  gospodarstwa. Zwiedziliśmy także szkołę filię, w której uczy się 40 dzieci w wieku 6-9 lat. Po południu wszystkie grupy zwiedzały drugie co do wielkości miasto Słowenii – Maribor.

        Dzień drugi upłynął na zajęciach w Szkole Podstawowej Os Rudolfa Maistra. Szkoła goszcząca zorganizowała liczne zajęcia, których celem było poznanie systemu edukacji Słowenii, a przede wszystkim kultury tego kraju. Na początku wzięliśmy udział w programie artystycznym zaprezentowanym przez uczniów szkoły, następnie mieliśmy okazję do zobaczenia całej szkoły. Kolejnym punktem wizyty były wspólne zajęcia (warsztaty) uczniów i nauczycieli biorących udział w spotkaniu. Jak zawsze podczas tego typu spotkań uczniowie i nauczyciele mają okazję do wykorzystania swoich umiejętności językowych. Wizyta w  szkole była wspaniałym przeżyciem.

            Słowenia jest krajem małym ale malowniczym, posiadającym bogatą kulturę i historię. W trzecim dniu zobaczyliśmy wspaniałą jaskinię Postojną – jedną z najbardziej znanych pieczar na świecie, a także zwiedziliśmy stolicę Słowenii – Lublianę. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy – wieczorem pożegnaliśmy naszych przyjaciół, a rano wyruszyliśmy pełni wrażeń w drogę powrotną do Rybnika. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom naszego pobytu w Słowenii za cały wkład pracy i wysiłek jaki włożyli w to aby każdy z nas mógł na długo zapamiętać to co zobaczył i przeżył. Mieliśmy okazję zobaczenia różnych aspektów tego państwa (edukacja, rolnictwo, główne miasta, atrakcje przyrodnicze), a także poznania jego historii i kultury. Najwspanialszym doświadczeniem była możliwość kontaktu z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół.

 


WIZYTA W MADRYCIE

            W dniach 20.05-24.05.2013 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w składzie: Aleksandra Kwiecińska kl. IVa, Aleksandra Bednarek kl.Vb, Alicja Mioduszewska kl. Vb, Bartosz Kuczyński kl. VIa, Jakub Twaróg kl. VIc oraz pani Małgorzata Ucher i pani Maria Janowska – Werner; przebywali z wizytą w Madrycie. Celem podróży było spotkanie i praca w zespołach międzynarodowych z przyjaciółmi ze szkół partnerskich, a także poznanie zabytków, kultury i kuchni hiszpańskiej.

       Podczas tego wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć najpiękniejsze i najsłynniejsze miejsca Madrytu. Zwiedziliśmy m.in. Muzeum Prado w którym znajdują się obrazy najsłynniejszych mistrzów pędzla, zobaczyliśmy słynny Plac Słońca- Puerta del Sol z pomnikiem przedstawiającym symbol Madrytu – misia zjadającego owoce morwy, Plaza Mayor, Pałac Królewski, Katedrę , Dworzec Główny ze słynnymi super szybkimi pociągami  i wiele innych pomniejszych czarujących miejsc.

       Spełnieniem marzeń wszystkich uczestników była wizyta na stadionie drużyny piłkarskiej Real Madryt – Santiago Bernabeu. Mieliśmy okazję zobaczyć kawał historii słynnego klubu, niezliczone puchary, a także przebywać w miejscach zazwyczaj przeznaczonych dla zawodników.

       Kulminacyjnym punktem naszej podróży była wizyta w szkole hiszpańskiej Colegio Nuestra del Buen Consejo. Po powitaniu wszystkich uczestników, dzieci zostały podzielone na zespoły międzynarodowe w których pracowały nad wspólnym wykonaniem słodkich flag poszczególnych państw. Następnie zwiedzano szkołę – uczą się w niej dzieci między trzecim, a 18 rokiem życia. W każdej klasie witano nas entuzjastycznie, była chwila na zadawanie pytań – nazwa naszej szkoły w języku polskim budziła podziw w każdej klasie „Szkoła Podstawowa nr 2”J W czasie lunchu raczyliśmy się przysmakami przygotowanymi przez rodziców dzieci hiszpańskich – wszystko było pyszne. Była również chwila na zabawę i wspólną grę na boisku. Po krótkim odpoczynku dzieci ponownie pracowały w grupach międzynarodowych – tym razem wszyscy musieli powtarzać określone zdanie we wszystkich językach naszego projektu. Z niecierpliwością czekamy na filmik ukazujący zmagania młodych lingwistów. Niestety nadszedł czas pożegnań i musieliśmy opuścić mury tej wspaniałej szkoły – wspomnienia zostaną z nami na długo.

      Wyjazd był wspaniałą przygodą, poznaliśmy nowe miejsca i ludzi, może niektórzy     z nas będą się uczyć hiszpańskiego.

FIESTAS, FESTIVALS AND FRIENDSHIP - WIZYTA W LONDYNIE

     W dniach od 11 do 15 marca grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły odwiedziła Londyn. Wyjazd odbył się w ramach realizacji programu „Uczenie się przez całe życie” – Comenius. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wiele miejsc z których słynie Londyn m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki, Piccadily, Oxford Street, Tower of London i.in. Jednym z niezapomnianych przeżyć była przejażdżka na London Eye – karuzeli z której można podziwiać przepiękny widok centrum Londynu, a także udział    w koncercie w Royal Albert Hall, jednej z najsłynniejszych sal koncertowych.

    Punktem kulminacyjnym wyjazdu było spotkanie z przedstawicielami wszystkich szkół partnerskich (Turcji, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii) w  St Ann’s Primary School. Nauczyciele i uczniowie zwiedzili szkołę, wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, a także we wspólnej zabawie. Zostaliśmy wspaniale przyjęci – to spotkanie pozostanie na długo w naszych wspomnieniach.

    Wyjazd był wspaniałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, zobaczenia miejsc o których do tej pory tylko uczyliśmy się, jak i do poznania przyjaciół ze szkół pracujących z nami w projekcie Comeniusa Fiestas, Festivals and Friendship.

 
 

 

WYCIECZKA DO MUZEUM W RYBNIKU

15-11-2012
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia nasi uczniowie z  klasy I B, II A i III C w Muzeum w Rybniku  uczestniczyli  w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali kartki bożonarodzeniowe.

Widać było, że ta praca sprawiła uczniom niesamowitą frajdę, a jej efektem były prawdziwe cudeńka - każdy włożył w przygotowanie kartki cząstkę swego serca, ponieważ wykonywał ją z myślą o wysłaniu wraz z życzeniami swym bliskim.


       

 

Wizyta nauczycieli ze szkół partnerskich

Wizyta nauczycieli ze szkół partnerskich zainaugurowała początek wspólnych prac w ramach projektu Comenius „Uczenie się przez całe życie” pod bieżącym tytułem „Fiestas, festivals and friendship”. Do naszej szkoły przyjechały odpowiednio nauczycielki: Barbara O’Driscoll i Bessa Petrou z Wielkiej Brytanii, Darja Smole ze Słowenii, Uran Okut i Leyla Kocak z Turcji, Zuzanna Swistunowicz, Miriam Izquierdo Ceballo oraz Consuelo Gonzalez Munoz  z Hiszpanii.

Goście wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami samorządów klasowych, podczas którego zobaczyli multimedialną prezentację przygotowaną przez ucznia klasy VIc Macieja Białasa, przedstawiającą Szkołę Podstawową nr 2, a także nasze miasto. W drugiej części spotkania goście zaprezentowali swoje szkoły i miasta, a także opowiedzieli o nich. Dzieci miały okazję wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego słuchając prezentacji  i zadając pytania nauczycielom szkół partnerskich. Poszczególne prezentacje i opowieści pozwoliły dotknąć innych kultur i jednocześnie ukazały różne aspekty pracy w szkołach europejskich.

Po zakończeniu spotkania, goście zwiedzili szkołę, odwiedzili kilka klas, gdzie ciekawiło ich wszystko – od rozmowy z dziećmi po podręczniki i zeszyty. Wszędzie byli witani z entuzjazmem – czasem nawet w pięciu językach. Po spotkaniu roboczym goście zwiedzili Rybnik, a później udali się na uroczystą kolację.

W drugim dniu wizyty delegacje zwiedziły Obóz Koncentracyjny Auschitz, a także Kraków. Wizyta udała się wspaniale, a wszyscy goście wyjechali zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Serdecznie dziękujemy za pomoc wszystkim tym, którzy czynnie nam pomogli.


                             
Użytkownicy Online: 1
Copyright (c)2012 sp2.rybnik.pl